Virtualization – Sanallaştırma

Sanallaştırma Nedir?

Bilişim sektöründe, sanallaştırma bir kaynağın özellik ve fonksiyon olarak daha farklı biçimde kullanılmasıdır. Bu bir sunucunun birden fazla sunucu gibi işlemesi, birden fazla sunucunun tek bir sunucu gibi işlemesi ya da bir sunucunun değişik platformlardaki sunucu yeteneklerini barındırarak işlem yapması gibi üç farklı şekilde basitçe örneklendirebiliriz.

Nereden Çıktı?

Sanallaştırma işlemi ilk olarak 1960’lı yıllarda mainframe diye tabir ettiğimiz pahalı ve büyük bilgisayarların farklı alan adları çalıştırması için ayrılmasıyla ve birden fazla fonksiyonun tek bir bilgisayarda çalışması amacı ile ortaya çıkmıştır. Günümüze kadar sanallaştırma konusunda AMD ve Intel gibi donanım sağlayan firmalar bu gibi özel ihtiyaçlara yönelik üretim yapmıyordu ancak bu yönde bir verimlilik olduğu kanısı yerleşince sanallaştırma üzerine teknoloji ve uygulama yatırımı arttı. Bilgi işlemin değerini ve performansını arttırmak için sanallaştırma teknolojisi Sunucu, Network, Depolama ve Güvenlik gibi örneğini arttırabileceğimiz bir çok alanda kullanılıyor.

Sunuculara Yönelik Sanallaştırma

Bu aşamada iki yöntem vardır; Hosted virtualization OStabanlı sanallaştırma, Hypervisor tabanlı sanallaştırma.
İşletim sistemi tabanlı sanallaştırma, bir fiziksel sunucuda birden fazla işletim sistemi çalıştırmaya yönelik bir çözümdür. Her biri diğerlerinden bağımsız bir işletim sistemi gibi çalıştırır.

Hypervisor tabanlı sanallaştırma, bir fiziksel sunucunun üzerine konumlandırılmış donanımı birbirinden bağımsız çalıştıracak şekilde çalıştırmaya yöneliktir. Diğer yöntemden farklı olarak burada donanımı tamamiyle ve isteğimiz doğrultusunda kullanmak elimizdedir.

Sanallaştırmanın Bilgi İşleme Faydaları

Sanallaştırma teknolojisi ile bilgi işlemler günümüzde benzeri görülmemiş performansa ve özelliğe sahip olmuşlardır.

 • Her bir sanal sunucu aynı donanım üzerinde uygulama ve işletim sistemi farklılığından kaynaklı kısıtlama olmadan çalışabilir.
 • Çalışan bir sanal sunucu iş yükü hiç bir bilgi kaybı olmadan farklı bir donanıma aktarılabilir.
 • Sanal sunucular farklı fiziksel sunuculara donanım ve modifiye kısıtlaması olmadan kopyalanabilir. Aynı anda onlarca birbirine benzer sunucu yapısı kurulabilir.
 • Sanallaştırma sıfırdan konfigürasyon ve tekrar konfigürasyon gibi işleri bilgi işlem için zaman kaybı olmadan çözmesini sağlar. Çalıştırılan uygulama sonlandırılmadan donanım veya sistem gibi arızalar veren sanal sunucular yerine yenileri hızlı bir şekilde konulabilir.
 • Sanallaştırma çevrecidir. Soğutma, güç ve mekan gibi şeylerden tasarruf etmemizi sağlar.

Sanallaştırma Kimler İçin Faydalıdır?

Birden fazla sunucu ihtiyacı olan herhangi bir bilgi işlem merkezi sanallaştırma teknolojisinden tamamiyle faydalanabilir. Ek olarak, farklı işletim sistemlerinde çalışma zorunluluğu olanlar için de tek bir sunucu üzerinden işlemlerini gerçekleştirmek ayrı bir kilit noktadır. Bilgi işlem için faydaları aşağıdaki gibi sıralanmıştır;

 • Ek donanım takviyesine ihtiyaç duyulmaz
 • Çalıştırılan işletim sistemi hataları azaltmaya yönelik olarak standartlaşma yoluna girer.
 • Hızlı konfigürasyon ile zamanı daha iyi kullanıp tamamiyle işe yoğunlaşılır.
 • Sağlanan otomatize bilgi işlem sorumlusu ihtiyacını düşürür.
 • Sanallaştırmanın getirdiği taşınabilirlik beraberinde süreklilik, geri dönüşüm ve esneklik sunar.

Kısaca, her türlü açıdan kilit nokta maliyet azalması olacaktır.

Sanallaştırılmış Sunucular Hangi Alanlarda Kullanılr?

 • İş hayatına yönelik geri dönüşüm (recovery)
 • Yük dengeleme ve onarım
 • Sanal çalışma ortamları (daha çok geliştiriciler ve test için)
 • Güvenlik
 • Yama
 • Thin Client

Sanallaştırma Sunucu Performansını Arttırır Mı?

Çok dramatik bir tablo olarak genel ortalamaya bakıldığı zaman sunucu başıan düşen çalışma oranı %5 olarak hesaplanıyor derler. Sanallaştırma teknolojisi sayesinde fiziksel bir sunucunun uygun miktarda bölünüp sanal şekilde birden fazla şekilde çalışmasıyla mantıken bu ortalamayı yukarı seviyelere çekmiş sayılırız. Bu sayede çalışan fiziksel sunucu sayısı aşağı çekilip verim kaybı yaşamadan maliyet azaltılabilir. Yani sanallaştırma işlemi sayesinde farklı işletim sistemlerini bir sunucuda çalıştırma imkanımızdan dolayı elimizde fazladan fiziksel sunucu tutmamıza veya yatırım yapmamıza gerek kalmaz.

Sanallaştırma güvenli mi?

Genel olarak çoğu zaman sanallaştırmanın güvenlik zafiyetine sebebiyet verebileceği gibi bir izlenim var. Aslında sanallaştırma sayesinde bilginin güvenliliği ve gizliliği parçalandığı için artar.

Sanallaştırma Çözümleri Sağlayan Firmalar

Parallels – Virtuozzo ile işletim sistemi sanallaştırmasına yönelik çözümler bulabilirsiniz.

Citrix – XenServer sanal ve fiziksel sunucuların yönetimi ve parçalanması için çok güçlü bir altyapı sunar.

VMware – ESX sağlam şekilde işlemci, bellek, depolama ve network kaynaklarını sanal sunuculara dağıtmanızı sağlar.

3Tera

Not: Yazı içerisinde mantık hataları veya yazım yanlışları olabilir bildirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

“Virtualization – Sanallaştırma” üzerine bir yorum

Yorum yapın