Private Cloud

Private Cloud yani diğer anılan isimleriyle Corporate (Kurumsal) Cloud veya Internal Cloud aslında bildiğimiz cloud computing altyapısının kendi bünyesinde barındırılmasına deniyor. Yani SaaS, PaaS veya IaaS hizmetlerini bir cloud servis sağlayıcıdan almak yerine kendi yapımız dahilinde kurup bunun dağıtımını herhangi bir dış ağa vermeden sadece kurum içi çalışacak şekilde sağlıyorsak buna Private Cloud diyoruz. Private cloud yapısının bazı avantajları ve dezavantajları var bunları detaylı şekilde inceleyip bu kavramı bu yazı ile açıklayacağım.

Bu altyapıyı kendiniz kurmanız dahilinde ölçeklendirmeyi, planlamayı, yönetimi, güvenliği (yapı üzerinde geliştireceğiniz projeler de dahil), kontrolleri ve tüm kurulum masraflarının sorumluluğu sizdedir. Yani bildiğimiz public cloud yapısının tam tersi.

Peki bu topolojiye geçtiğimizde bize ne gibi bir faydası olacak. Öncelikle böyle bir yapıyı neden kurumumuz içinde tutmaya ihtiyacımız var buna bakalım. Kurumumuz ile alakalı veriler bir gizlilik arz ediyorsa ve bunu veriyi hiç bir hosting sağlayıcı ile paylaşmak istemiyorsanız bu yapı sizin için uygun olacaktır. Güvenli olmasının yanında tabi hız konusu da sizin için sıkıntı olmayacaktır çünkü yerel bir network üzerinden hizmet veriyor olacaksınız. Yine ek olarak kurumunuzun şubeleri varsa bunlar da VPN üzerinden güvenli bir şekilde verilere ve yapıya ulaşabilir.

Geleneksel bir yapıdan farkına bakacak olursak cloud computing size otomasyon ve ölçeklendirmede fayda sağlayacaktır. Aslında veri ve işlem gücünün geleneksel yapıda kurumlarda barındırılması zaten çok popüler ve yaygın ancak işin cloud computing kısmında daha fazla verim almanız mümkün. Sunucularınızın yönetimini cloud mentalitesinde çalışan bir otomasyon üzerine oturttuğunuzda bu sisteminizin çalışırlılığını büyük ölçüde arttıracaktır bu sayede yaşanılan sorunlara IT ekibiniz daha kolay şekilde hükmediyor olacak. Sanallaştırılmış bir yapı ile ölçeklendirmenin, yönetimin ve donanımın tüm iplerini daha kolay kavrayacaksınız.  Bunun sonucu olarak sistem ve donanım sorunları ile daha az uğraşmış olacaksınız böylece IT masraflarını bir nebze daha düşürebileceksiniz.

Altyapınızın elinizin altında olması kurumunuzun IT biriminin daha esnek olmasını sağlar. Altyapınızı bir servis sağlayıcıdan almanız durumunda bu altyapı ile temas seviyeniz sınırlı olacaktır. Belli başlı yapılacak işlemler bir API/SDK aracılığı ile yapılacak ve bu sizin servis sağlayıcınızın esnekliği (hem servis anlaşması esnekliği hem de altyapı esnekliği) kadar esnek olmanızı gerektirecektir. Diğer taraftan kendinize ait bir cloud altyapısında istediğiniz senaryolarda istediğiniz esneklikte işlemler yapmanız sağlanacaktır. Bunu tamamiyle düz mantık çerçevesinde misafir olarak gittiğiniz bir evde yapabilecekleriniz ve kendi evinizde yapabilecekleriniz şeklinde kafanızda canlandırabilirsiniz.

Son üç paragrafta bahsettiğim üzere bu yapı gerçekten de kurumların ihtiyaçları doğrultusunda işlerine yarayabiliyor. Ancak dikkat ettiyseniz bu cümlemde “ihtiyaçları doğrultusunda” kısmının altını çizdim çünkü cloud computing’e geçiş süreci sancılı bir süreçtir. İleriye dönük olarak IT biriminizin masraflarını düşürmeye yönelik bir altyapı olsa da işin ilk kurulum maliyetini, yazılım lisanslamalarını, donanım ücretlerini (eğer hiç donanımınınz yoksa veya donanımınızın yenilenmesi gerekiyorsa), personel eğitimlerini iyi şekilde analiz edip altyapınızı değiştirip değiştirmeyeceğinize karar vermeniz gerekmekte. Cloud computing’in kurumunuz için bir gereklilik değilse bu lükse girecektir ve sermayenizi riske atacaktır.

Cloud computing’in bir lüks mü gereklilik mi olduğu konusunu da analiz edip bunun bir gereklilik olduğunu tespit ettiysek yine bu konuda da büyük firmaların size yardımı oluyor. Mesela HP size 30 gün içerisinde donanımı (HP BladeSystem Matrix), yazılımı ((HP Cloud Service Automation) ve kurumsal desteği (HP Cloud Consulting) kombine edilerek kullanıma hazır hale gelmiş bir yapıyı anahtar teslim şekilde satıyor. Yine bir diğer çözüm olarak Modular Datacenter modeli kurumunuz için anahtar teslim bir verimerkezi satın almasına olanak tanıyacaktır.

Sonuç olarak cloud computing IT biriminizi bir adım öne taşımakta. Kurulum sürelerini, masrafları ve yönetim sorunlarını en aza indirgemekte. Ancak olaya objektif bakıldığında çok az kurum kendi barındırdığı yapısını bir verimerkezi profesyonelliğinde yaklaşıp bu altyapıyı kurma deneyiminie ve sermayesine sahiptir. Kurumunuzun ihtiyacının public cloud mı yoksa private cloud mı olacağını çözümledikten sonra atılacak adımlar en mantıklısı olacaktır.

“Private Cloud” üzerine 2 yorum

Yorum yapın