EMC Markası “Dell Technologies” Oluyor

Kurumsal depolama çözümleri üreten EMC hatırlayacağınız üzere bir süre önce Dell tarafından satın alınmıştı. Dell’in kurucusu Michael Dell “EMC World” etkinliğindeki sunumunda EMC ürün grubunun artık Dell Technologies adı altında toplanacağını aktardı.

Dell Technologies sadece EMC’yi değil VMware, SecureWorks, Pivotal, Virtustream ve RSA gibi diğer satın alınan şirketleri de bir arada toplayacak. Sonuç olarak EMC markası artık yeni adıyla “Dell EMC” olarak anılacak ve “Dell Technologies” altında bir ürünü grubu markası olacak. Michael Dell’e göre bu değişiklikte en önemli etkenin EMC ve Dell’in ürettiği kurumsal ürünlerin benzerliklerinin olması ve bir arada bir marka konumlandırması yapmak istemeleri. Bunun yanında sektörde sanallaştırma konusunda çığır açmış VMware tarafında bir isim değişikliği yapılacak mı belirli değil ancak şimdiden tüm şirketlerin artık tek bir yönetici şirket altında toplanacağını söyleyebiliriz.

Kişisel olarak yorumumu katacak olursam son yıllarda global şirketlerde “parent company” çılgınlığı var diyebilirim. Bunun en elle tutulur örneklerinden Google-Alphabet değişikliği ve Warren Buffet’ın yöneticiliğini yaptığı Berkshire Hathaway şirketler grubunda görebiliyoruz. Yüksek bir ihtimal ile Michael Dell’in de isteği Dell Technologies markasının bir toplayıcı şirkete dönüştürüp global alanda marka bilincini arttırmak olabilir.

Yorum yapın