Rackspace İngiltere Verimerkezi Kullanıma Hazır

Cloud alanında başarılı oyunculardan biri olan Rackspace ile ilgili sık sık gözlemlediğim haberleri paylaşıyorum. Yaklaşık bir hafta önce İngiltere’de açtığı verimerkezi beta sürecinden çıktı. İngiltere’de bulunan yeni altyapı ile Avrupa piyasasına daha sağlıklı ve kaliteli hizmet verebilecek hale gelecektir. Aslında İngiltere altyapısında 2009 yılından bu yana geleneksel hosting hizmeti zaten sunuluyordu ancak yine vurgulamak gerekirse bu yeni yapılanma ile altyapıya Cloud tabanlı bir mimari de eklenmiş oldu.

Yine yakın zaman içerisinde Rackspace’in ABD’de bulunan Cloud altyapısında 100.000 müşteri limitinin aşıldığı haberi duyurulmuştu. Beta süreci ve devamında yaklaşık 500 müşteri altyapıyı kullanmak için kayıt olmuş. Yeni Avrupa altyapısı ile bu sayının hızlı bir şekilde artacağını düşünüyorum çünkü Avrupa’da Cloud hizmeti almak isteyenlerin ilk tercihi genelde İrlanda, Dublin’de bir verimerkezi bulunan Amazon oluyordu. Cloud altyapısında proje geliştirmek isteyenler için Amerika altyapısı ile iletişim kurmak biraz sıkıntı oluyordu. İngiltere’de kurulan bu yeni cloud altyapısı ile şimdi Amazon için ek bir alternatif piyasaya girmiş oldu.

Beta sürecindeyken ben de sistemi test etme şansım oldu ve Türkiye-İngiltere arasındaki bağlantı hızının yaklaşık 60ms olması beni sevindirdi. Cloud altyapıya geçmek isteyenler veya projesi için test yapmak isteyenler için bence gayet uygun görünüyor.

Yorum yapın