Yeni Facebook Güvenlik Önlemleri

Facebook kullanıcılarının hesaplarını hacker ve kötü niyetli kişilerden korumak adına bazı yeni önlemler alma yoluna gitmiş. Dün bizzat başıma gelen bu yeni değişimin ekran görüntülerini aldım ve burada beraber inceleyelim istedim.

Ne oldu?

İki gün önce gece telefonum ile facebook’a erişmeye çalıştım ancak “Şimdiye kadar hiç oturum açmadığınız bir yerden oturum açıyorsunuz Emre Savaş olduğunuz ispatlamak için bazı sorular soracağız… v.s.” diye bir uyarı aldım. Aslında sürekli girerim telefonumdan ama neden olduğunu anlayamadım. Sonrasında sağ olsun Blackberry’nin süper ötesi web tarayıcısı ile maalesef bu işlemi gerçekleştiremedim ve ertesi gün bilgisayardan halletmeye çalışırım diye düşündüm.

İcraatin İçinden

Kardeşimin bilgisayarından oturum açmaya çalılştım ve bu pencere ile karşılaştım ki beni kardeşim sanıyordu mail adresini mi yanlış yazdınız diye beni yokluyordu. Bunun sebebi kardeşimle aynı mail uzantısını kullanmam olabilir. Çok iyi düşünülmüş, karşınızdaki bilgisayarın size “mail adresi veya şifre yanlış” demek yerine böyle bir açıklama yapması oldukça hoş.

Bu pencerede neden böyle bir şey ile karşılaştığımız kısaca anlatılmış. Arkadaşlarımızın fotoğraflarından onların isimlerini bilerek hesabımızı tekrar aktif edeceğiz. Ayrıca iki adet pas hakkımızın olduğunu da belirtiyor. Özellikle bu kısmın çok zekice olduğunu kabul etmek lazım. Sonuçta kimse arkadaşlarımız ile ilgili bilgileri bizden daha iyi bilemez. Belki bir kaç tanesi hakkında bilgi toplanmış bile olsa rastgele gelecek fotoğraflar ile başka birinin tahmin etme şansı gayet azalmış oluyor.

Arkadaş teşhis etme sayfasında bize ismini sorduğu arkadaşımızın yüz kısmı bir çerçeve ile çevrili. Sanıyorum burada etiketleme sisteminden verilere çekilerek veriler kullanılmış daha kolay bir şekilde sorgu penceresini oluşturmak için.

İki adet pas hakkımı kullandıktan sonra bu şekilde tekrar bir pas hakkım olmuyor. Tüm arkadaşları doğru bildikten sonra onaylayıp diğer aşamaya geçebiliyorsunuz. Burada yanlış arkadaş tahmini yapmadım hiç kendi hesabımı tehlikeye atmamak için. Ayrıca sorduğu arkadaşlarım facebook üzerinde hiç beraber paylaşımda bulunmamış arkadaşlarımdı. Bu da bir artı oluyor sanırım ki facebook üzerinde her gün haşir neşir olduğumuz kişiler hakkında daha çok bilgi toplama şansına sahip saldırgana önlem olarak kıyıda köşede ne kadar arkadaş varsa gösteriyor.

Bu aşamada yukarıda bahsettiğim farklı bir yerden giriş mevzunun detaylı açıklaması yer alıyor. Şaka gibi bir bilgi esasen benim Norveç üzerinden bağlandığımı söylüyor. Bunun nedeni belki Opera Mini kullanmam olabilir bilemiyorum. Yine devamında eğer bu sizseniz bunu onaylamanız veya değilseniz bu girişi bildirmeniz tavsiye ediliyor.

Yani?

Bu olayın ardından ilk aklıma gelen Özer (Wrzl) abi oldu. Kendisinin 2000 arkadaşı var facebook üzerinde ve %99’unu tanımadığını iddia edebilirim 😀 bunun sonucu olarak böyle bir şey denk gelse başına direk olarak hesabı onaylayamayacaktır. Ancak bunun için de bir çözüm var tabi ki. Bu varik vurik şeyleri “Account Settings” altında “Account Security” kısmında iptal edebiliyorsunuz.

Genel olarak toparlarsak takdir ettim gerçekten. İlk defa bir sosyal ağ sitesi resmen bu kadar yüksek seviyede güvenlik politikaları ile ön plana çıkıyor. Ama şu tarafından da düşünürsek facebook yapmıyacaktı da zalımlar.com mu yapacaktı? O kadar bilgi paylaşıyoruz bıdı bıdı ediyoruz tabi ki koruması da üst düzey olmak zorunda. Ya da kendine direk “abi nedir yani bu paylaşım çılgınlığı nereye gidiyo ne gerek var feysbuk’a ben neden kendimi bu kadar deşifre ediyorum?” sorusunu sorup hesabını askıya alanlar ve bir daha açmayacak olan arkadaşlarımızın alnından öpüyorum. Niye? Çünkü ben hala bu soruyu kendime soramıyorum çoğumuz gibi ve halen durum güncellemesinde hayatımın en içsel noktalarındaki detayları paylaşıyorum.

“Yeni Facebook Güvenlik Önlemleri” üzerine 3 yorum

  1. Kim dikkat ediyor ki Feysbuk güvenliğine ? Zaten dikkat etsen bile yine de adın soyadın ve doğum tarihin adamların elinde. Senin bilgilerini Microsoft gibi dev şirketlere satıp çatır çatır parasını yiyorlar. İnsanların gerçek bilgilerini çalmak artık çok kolay. Daha geçen gün bir yardım isteği için, sahte profil oluşturup önümüze geleni ekledik. Herkeste araştırmadan kabul etti ya. Böyle bir düzende insanların bilgileri nasıl korunabilir..

Yorum yapın