Open Compute Project

Open Compute Project” Facebook ve bir kaç firmanın bir araya gelerek “Nasıl daha verimli bir sunucu geliştiririz?” sorusuna cevap buldukları bir proje. Bu projeye destek veren firmalar arasında Rackspace, Zynga, Dell, Intel ve AMD gibi dünya devleri de var. Hepsinin amacı yukarıda da belirttiğim üzere verimerkezlerinde daha verimli kullanılabilecek bir sunucu konsepti geliştirmek. Bu doğrultuda Facebook ekibi yaklaşık iki senedir bu projenin üstünde çalıştığını belirtti. Başlangıçta sadece üç kişi ile başlanan bu proje şimdi Facebook’un kendi konsept sunucularını, power ve sunucu kabinlerini yapabilecek kadar ilerlemiş durumda. Yazılımdan donanıma her detayı kendileri işledikleri bu yeni konsept ile 480 volt enerji tüketen bir sunucu elde edilmiş. Verimi etkileyecek tüm parçalar sunucu kasasından silinmiş ve ayrıca soğuk hava koridoru kullanıma uygun bir dizayn sağlanmış. Bu projenin ilk tohumları da Oregon veri merkezinde teste açılarak atılacak. Şimdiye kadar yapılan testlerde %38’e varan enerji tasarrufu kaydedilmiş.

Open Compute Project” ismi nereden geliyordereniz işni o kısmı biraz daha ilginç. Facebook kullandığı yapıyı açık kaynak bir yazılım misali tüm dünya ile paylaşıyor. Bugün yayına açılan sitelerinde proje ile ilgili detayları bulabilir ve örnek sunuculara bakabilirsiniz. Sitede mekanik dizaynlardan tutun da sunucu kabinlerine kadar bir çok verimerkezi elemanının detaylarını ve özelliklerini görebilirsiniz.

Aslında bu konunun bugün gündeme gelmesi çok ilginç oldu çünkü bugün Erdem Şen ile bir muhabbetimizde veri merkezlerinin altyapıda kullandığı donanım ve diğer her türlü şeyi açık açık beyan etmesinin risklerinden bahsettik (özellikle Türkiye’de). Tam da bu konunun üzerine böyle bir atılım görmek oldukça beni şok etti. Ancak yine de kişisel görüşüm böyle bir projenin sektörde çok firma tarafından takip edileceği doğrultusunda olacaktır. Baktığımız zaman enerji tüketimi ve verim konusu büyük veri merkezleri için çok sıkıntılı bir konu. Örneğin bugün Open Compute Project ile ilgili yapılan canlı oturumda Rackspace yıllık 8-10 milyon dolarını enerji kaynağına harcadıklarını belirtti. Bu gibi yüksek miktardaki rakamlar bir şirketin net karını etkileyecek düzeylerde bundan dolayı böyle bir projenin dikkat çekmeme gibi bir lüksü olamaz. Aslında büyük veri merkezleri -özellikle cloud tabanlı olanlar- kendileri için çok yüksek miktarda sunucu aldıklarından dolayı donanım sağlayan firmalara bazı özel isteklerini talep ederek donanım aldıklarını zaten biliyoruz ancak burada altını çizdiğimiz nokta sadece verim ve ekonomi ikilisini kullanarak çıtayı yükseltmek isteyen bir proje. Umarım geleceği daha parlak olur.

“Open Compute Project” üzerine bir yorum

Yorum yapın