Kobileri Cloud’a Taşıyalım

Kobiler ve Cloud Computing arasındaki ilişkiyi özetleyecek bir giriş yazısı yazmıştım; Kobiler için Cloud Computing. Bu devam yazısında biraz daha detaya inerek bir Kobi’nin cloud’u gerçek hayatta nasıl ve ne şekilde kullanabileceğine bakalım.

Hosting

Hosting konusu bilindiği gibi dünyada kurumsal şirketler için ciddi önem arz ediyor. Sorunsuz bir hosting sağlayıcı bulup tüm sistemlerini emanet etmek bazen büyük şirketleri bırakın Kobiler için bile sıkıntılı olabiliyor. Cloud Computing bu konuda bazı durumlarda bize destek olabilecek nitelikte işler sunuyor.

Projelerde veya yopun kullanılan portal, web sitelerinde cloud altyapısın kullanmak Kobiler için güzel bir çözüm olabilir. Özellikle çok lokasyonda hizmet veren cloud servis sağlayıcılarla işini global pazarda yürüten şirketler için bulunmaz bir nimet olarak nitelendiriyorum. Terremark, Rackspace, Amazon AWS gibi IaaS devi servis sağlayıcıların altyapısını kullanalarak yönetilen bir hosting yapısı işin akışı için önemli bir rol oynayan teknolojinin kullanılmasına yardımcı olabilir. Mesela global pazara yönelik üretim yapan bir fabrikamız olduğunu varsayalım. Siparişlerimizi internet üzerinden alıyoruz ve müşteriler bizim bu sipariş formumuza web sitemizde ona özel açtığımız bir panelden ulaşıyor. Japonya’dan veya Amerika’dan bir müşterimizin bize ulaşması durumunda muhtemelen şirketimiz içerisinde bulunan bir sunucuda yayın yapan sitemize yönlenecek bu da müşteriye sitenin geç cevap vermesi demek. Oysaki biz  cloud servis sağlayıcısı ile çalışıyor olsaydık bu olmayacaktı. Mesela Amazon AWS size Uzak doğu, Avrupa, Amerika kıtalarında web sunucusu rolü üstlenen sunucular yaratmanıza olanak verir siz de sitelerinizi burada barındırıp müşteriniz ile aranızda yaşanabilecek iletişim sorunlarını çözebilirsiniz.

Yine olaya farklı bir bakış açısından bakmak gerekirse yine mail hosting ihtiyacınızı dünya devi teknoloji şirketlerinin altyapısını kullanarak çözebilirsiniz. Google Apps, Microsoft Hosted Exchange çok stabil ve sorunsuz çalışan örneklerden. Bu durumda şirketinizin personeli “mail sunucusuna erişemiyorum”, “mail attım ama gelmemiş sanırım”, “bana mail gelmemiş ne zaman yollamıştınız”, “dosya ekleyemiyorum” gibi cümleleri kurmayacaktır.

Aslında Hosting kavramı çok geniş yukarıda vermiş olduğum çok basit ancak güzel bir örnekti bu perspektiften bakarak olaya yaklaşarak farklı şeyler düşünülebilir. Cloud Computing modeli ile zaten bir değişim sürecine giren hosting sektörü değişimi yakalamak için Kobiler için yeni yeni ürünler ve hizmetler çıkarmaya devam ediyor. Mutlaka incelenmeli ve takip edilmeli.

Web Servisleri

Aslında web servisleri dediğimiz zaman bu bize bir şeyler ifade edebilir durumda şu an itibariyle. Yani Cloud kavramı gibi yeni ve karmaşık olmasa da yıllardır aslında yaptığımız bir çok işi web’e aktarmış durumdayız (ki cloud devriminin başlangıcı olarak kabul edebiliriz bunu). Örneğin günümüzde blogu WordPress veya Blogger‘da, dosya yedekleri DropBox‘da, ofis uygulamaları Google Apps‘de bir çok şirket görmüşsünüzdür.

Cloud Computing devrimi sayesinde bir yazılımın servis olarak sunulması artık Kobiler için çok büyük derecede hayat kurtarıcı olabiliyor. Stok kaydı tuttuğumuz bir altyapıya ihtiyacımız olduğunu varsayalım. Bizim için uygun bir yazılımın olup olmadığını keşfetmek, yoksa ar-ge yaparak yazılımı ürettirmek, yazılım hazırlanınca şirketimize entegresini sağlamak, test işlemleri gerçekleştirmek, hatalar almak çözümletmek Kobiler için masraflı ve sıkıntılı işler. Sırf bu işlerin zorluğu ve sıkıntısından dolayı teknolojiye ters ters bakan ve hala kağıt kalem kullanan tanıdıklarımın olmasını normal karşılıyorum bu yüzden. Ancak değişen süreçte bir SaaS servis sağlayıcısı stok yönetim yazılımını size sunabiliyorsa bir Kobi girip dakikalar içerisinde sisteme kaydolup tüm stok bilgisini ve takibini internet üzerinden yapabilir. Üstelik kaç tane şubesi veya birimi olduğu durumu değiştirmiyor internet bağlantısı olduğu sürece yazılımı istediği kadar şube veya çalışan ile beraber kullanabilir. Bu durumda hem yukarıdaki süreçlerden dolayı maddi ve manevi bir kaybı olmayacak.

Sonuç

Örnekleri ne kadar basit tutsak da yukarıda da değindiğim gibi değişen teknoloji ve cloud computing devriminde bu örneklerin daha kompleks bir yapıda Kobiler için çözüm üretmesi olası. Cloud’un faydalarını bir önceki yazımda aktarmıştım bu yazıda da işleri biraz daha derinleştirerek daha çok sorun-çözüm odaklı baktık olaya. Bu yazı dizisinin devamında yine sorun-çözüm odağından devam ederek etki-tepki durumlarına bakacağım.

Yorum yapın