Verizon 1.4 Milyar Dolara Terremark’ı Satın Alıyor

Telekom alanıda hizmet veren Verizon 1.4 milyar dolar karşılığında Terremark’ı satın alıyor. Hisse değeri ortalama 14 dolar civarında olan Terremark için Verizon 19 dolar ödeyecek.

Verizon bu satın alma ile “Everything-as-a-service” modeli ile Cloud altyapısında farklı modeller ile hizmet verip Cloud alanındaki stratejisini geliştirmeyi hedefliyor. Türkiye verimerkezi hakkında daha önceden bir röportaj yapmışım buradan okuyabilirsiniz.

Terremark cloud piyasasında VMware altyapısı ile çok büyük başarı elde etmiş bir firma. Amazon ve Rackspace’in Xen altyapısını kullanmasının aksine Terremak VMware ile daha çok kurumsal bir yol çizdi kendine ve bunun sonucu olarak global pek çok marka ve hatta Amerikan hükümetinin bile cloud servis sağlayıcısı olarak ün saldı. Bu satın alma ile zaten VMware altyapısını kullanan Verizon kendine çok sağlam bir müşteri kitlesi ve “public cloud” alanında büyük bir deneyim katmış olacak. Verizon’un telekom alanındaki deneyimi ile bu cloud servislerini birleştirerek kurumsal alanda daha büyük projelere ve hedeflere imza atacağına eminim. Özellikle Amerika gibi büyük ülkeler için cloud servisleri büyük bir nimet olarak gözüküyor ve kendi verimerkezlerinden cloud servis sağlayıcılara taşınıyorlar. Böyle bir ortamda akıllı hareket ederse Verizon pastadaki dilimini büyütecektir.

Yorum yapın