Verizon 1.4 Milyar Dolara Terremark’ı Satın Alıyor

Telekom sektörünün dev ismi Verizon, 1.4 milyar dolar karşılığında Cloud servis sağlayıcısı Terremark’ı satın almayı planlıyor. Terremark’ın hisse başına değeri 14 dolar iken, Verizon bu satın almayı hisse başına 19 dolarla gerçekleştirecek.

Bu satın alma, Verizon’un “Everything-as-a-service” yaklaşımını benimseyerek, Cloud altyapısında farklı hizmet modelleri ile pazar payını artırmayı ve stratejisini geliştirmeyi amaçladığı bir hamledir. Türkiye’deki veri merkeziyle ilgili daha önce yaptığım röportaja [link] üzerinden erişebilirsiniz.

Terremark, Cloud piyasasında VMware altyapısını kullanarak büyük bir başarı yakalamıştır. Amazon ve Rackspace’in Xen altyapısını tercih etmesinin aksine, Terremark kurumsal odaklı bir strateji ile hareket ederek global bazda birçok önemli marka ve hatta Amerikan hükümeti gibi büyük müşterilere hizmet vermiştir. Verizon’un bu satın alma ile zaten kullandığı VMware altyapısına, kapsamlı bir müşteri portföyü ve “public cloud” konusunda ciddi bir deneyim eklemiş olacak.

Verizon’un telekom sektöründeki geniş deneyimi, bu Cloud hizmetleriyle birleşerek kurumsal düzeyde büyük projelere öncülük edecektir. Özellikle Amerika gibi devasa pazarlarda, birçok şirket kendi veri merkezlerinden Cloud servis sağlayıcılara geçiş yapıyor. Eğer Verizon stratejik adımlar atarsa, bu büyüyen pastada daha büyük bir pay sahibi olabilir.

Yorum yapın