Cloud Computing Organizasyonları ve Grupları

Başlıktan da anlaşılacağı gibi bu yazıda Cloud Computing alanında faaliyet gösteren organizasyonlar ve gruplardan bir kaçını inceleyeceğim. Bu toplulukların amacı Cloud Computing konusunun standartlara oturmasını sağlamak. Bunun gereğinin olup olmadığı hakkında çeşitli görüşler var ancak yukarıdaki karikatür bence durumu özetliyor.

Cloud Security Alliance – www.cloudsecurityalliance.org
Sanıyorum en fazla bilinen topluluklardan birisi. 2008 Yılının başlarında yani Cloud Computing ve güvenlik konusunun tartışılmaya ilk başlandığı zamanlarda kuruldu. Kurucu üyeler arasında QualSys, Zscaler, ve ISACA var.

Csa’nın amaçları aşağıdaki gibi özetleyebilirim;

  • Hem son kullanıcı hem de servis sağlayıcılar için cloud tabanında güvenlik gerekliliklerini belirlemek.
  • Cloud güvenliği için araştırmalar yapmak.
  • Cloud güvenliği konusunda bilinç yaratmak.

Distributed Management Task Force – www.dmtf.org
IaaS modelinin esnek, ölçeklenebilir ve performansı için standartlar getirmeye çalışan bir topluluk. Üyeleri arasında lider donanım üreticileri, yazılım firmaları, irili ufaklı bir çok şirket ve 50’ye yakın üniversite var. Ayrıca DMTF aynı zamanda sanal makineler için paketleme ve dağıtma işlemleri için Open Virtualization Format (ovf) yazılım formatını da geliştiren topluluktur.

Open Cloud Consortium – www.opencloudconsortium.org
OCC 2008 yılında kuruldu ve amaçlarından birisi Cloud altyapıların birbiri arasında uyumlu çalışması için standartlar getirmek. Üyeleri arasında Cisco, Yahoo ve Üniversiteler bulunuyor.

Open Grid Forum – www.ogf.org
OGF dağıtık işlem (distributed computing) yapısının gelişimi ve ilerlemesi amacıyla kurulmuş bir topluluk. 2009 Yılından bu yana cloud altyapıların standart bir arayüz ile yönetimini mümkün kılmak üzere bir API geliştiriyor.

Cloud Computing Interoperability Forum – www.ccif.org
CCIF Cloud Computing alanında teknoloji ve servis sunan herkesin ortak alanda buluşabileceği bir tartışma forumu oluşturmayı amaçlayan bir topluluk.

Cloud Computing alanında gelişmeler oldukça yeni topluluklar, gruplar veya standartlar gelmeye devam edecek tabi ki. Benim yukarıda bahsettiğim topluluk gibi bu sektörün gelişmesi için çaba gösteren daha bir çoğunu Cloud-Standarts.org adresinde bulabilirsiniz.

“Cloud Computing Organizasyonları ve Grupları” üzerine 2 yorum

Yorum yapın