Facebook Oregon’da Veri Merkezi Açıyor

Facebook ilk önce Oregon’da 147.000 metre karelik bir veri merkezi açacağını duyrumuştu sonrasında ikinci bir plan değişikliğe ile bu alana ek olarak 160.000 metre karelik ikinci bir yapı ile veri merkezi boyuttunun 307.000 metre kareye çıkardığını duurdu. İnşaasına başlanan veri merkezinin 2011’in ilk çeyreğinde 147.000 metre karelik ilk kısmının kullanıma hazır olacağını kalan 160.000 metre karelik kısmın ise 2012 başında biteceğini belirtilmiş.

Oregon-Prineville için bu iyi bir haber ki Facebook bu veri merkezinde 35 farklı iş alanından yaklaşık 200 kişi arasında personel alımı yapacak.

Haber ile ilgili kısa bir Facebook açıklaması

Facebook bu yeni veri merkezi ile bir kaç saat uzaklığındaki google (the Dalles) ve amazon’a (boardman) komşu olacak. Bazı özel projeler için vergilendirme bu alanda iptal edilmiş durumda ayrıca yakınında bulunan verimli hidroelektrik santrali de bölgenin diğer bir özelliği.

Vitesse LLC tarafından inşaa edilen bu veri merkezinde Google’dan aşina olduğumuz güç kaynağı yedeği olarak şu meşhur 12 voltluk pill kullanan sunucular barınacak. Özellikle bu yöntemin enerji bakımından verimini Google zaten geçtiğimiz aylarda belirtmişti.

60.000 Sunucu


2009’daki ani sunucu artışından sonra şu aralar Facebook’un yaklaşık olarak 60.000 sunucu kapasitesine sahip olduğu tahmin ediliyor. Tabi ki bu yeni veri merkezi ile yeni rakam ne olur bilinmiyor henüz. Neden bu kadar çok sunucu var ortada diyenler için bazı istatistikler;

  • Kullanıcılar sitede her gün 16 milyar dakika harcıyor
  • her hafta 6 milyar içerik üretiliyor (durum güncellemesi, fotoğraf, notlar v.b.)
  • Her ay 3 milyar fotoğraf yükleniyor
  • Her saniye bir milyon fotoğraf izlenim alıyor
  • Facebook sunucuları saniyede 50 milyar işelm gerçekleştriyor (çoğu cache için)

“Facebook Oregon’da Veri Merkezi Açıyor” üzerine bir yorum

Yorum yapın