2010’un En Başarılı Cloud Sağlayıcıları

2010 Yılı içerisinde cloud computing alanında ilerleme kaydeden verimerkezleri yüksek karlılık oranları ile sektörde en çok dikkat çekenler oldu.

Tabloda yüzdelik kısıma bakacak olursak Terremark 2010 yılını birinci sırada kapadı. Tabi bu tırmanışta sanıyorum Amerikan hükümeti ile ortak yürüttüğü cloud projelerinin de çok faydası oldu. Göze çarpan diğer iki firma ise Terremark‘ı yakın bir oran ile takip eden Savvis ve Rackspace oldu. Rackspace bu alandaki başarısını bir sene içerisinde yapısına 38.000 sunucu eklemesiyle açıklıyor. Rackspace başarısı üzerine zaten kısa süre önce bir değerlendirme yapmıştım buradan okuyabilirsiniz. Savvis bu oranı cloud computing alanının üç kilit noktasını (SaaS, PaaS, IaaS) da tam anlamıyla hizmet olarak sunması sayesinde yakaladı.

CDN tarafına bakacak olursak 2010 Akamai için güzel bir yıldı ki basında çıkan partnerlik haberleri ile durumun böyle olacağı aşağı yukarı belliydi. Yine CDN alanındaki diğer bir dişli rakip olan Limelight ise yüzde 48lik bir artış gösterdi. Sanıyorum ilerleyen zaman içerisinde son kullanıcı CDN kullanımının önemini daha yakından kavrayacak ve bu oranlar yükselecek çünkü trend bu yönde eğilim gösteriyor.

Diğer taraftan bu işten zararlı çıkanlar da var. Colocation ve wholesale mantığı ile çalışan Equinix yıl içerisinde yüzde 25’e yakın bir düşüş yaşamış. Ancak Equinix cephesinde işler biraz karışık belki bu zararı daha yakından sonra inceleyebiliriz çünkü tasfiye ve diğer iş ortakları ile yıl içinde bazı anlaşmazlıklar yaşadı ki sanıyorum bu düşüşte tüm bunların etkisi var.

Kendi verimerkezi inşaasını sürdüren Internap ise güzel yol alıyor. Hatta sanıyorum firmayı yakın takibe almak gerekecek. Kısa süre içinde haberlerini çok duyabiliriz.

Genel anlamda baktığımızda cloud computing şirketlerin işine geldi ve karlılığı arttırdı diyebiliriz. Tek bir temennimiz var: 2011 Cloud Computing yılı olsun 🙂

Yorum yapın