vmForce – Cloud Java Platformu

Platform As A Service (PaaS)
27 Temmuz 2010
Cloud LAMP Platformunun Fitilini Yakmaya Kim Cesaret Edecek?
01 Ağustos 2010

vmWare yakın zamanda Spring’i kanatları altına alıp SpringSource adıyla güzel bir Java Platform-As-A-Service (PaaS) projesini biliyoruz. Sektördeki yeni bir oyuncu olarak Force.com‘un yeni projesi vmForce için de VmWare sanallaştırma konusunda tam desteğini veriyor. Java’nın Platform olarak sunulduğu güzel bir proje. Türkiye’de ki Java geliştiricilerinin ilerleyen zamanlarda dikkatlerini çeker umarım.

vmForce Tanıtım Videosu:

Bilindiği gibi enterprise seviyede çoğu uygulamanın arkasında genelde Java veya .Net yatıyor. Microsoft .Net için Azure Platformunu öne sürerken Java için böyle bir gelişme eminim rekabeti arttıracaktır. Cloud tarafında Java’nın bu atağı Azure platformunu kullanan .Net ile cloud tarafında da yarışacağını gösteriyor. Aslında Google App Engine aynı zamanda Java PaaS hizmeti sunuyor ama kullanıcılarına göre vmForce farkı çeşitli kısıtlamaların olmayışı ve daha enterprise seviyede olduğu yönünde. İşte bu noktada bu rekabete vmForce gibi sınırları olmayan bir oyuncunun girmiş olması tüm akışı değiştirdi diyebilirim. Kısaca bu gelişmeden sadece Microsoft değil Google da endişeye düşmeli.

Bu gelişmeyi göz önünde bulundurarak PaaS ve SaaS teknolojilerinin bu nitelikte büyük projeler ile daha da gündeme geleceğini görmemek hata olur. Özellikle VmWare ve Force.com gibi iki büyük servis sağlayıcının bu tür birleşmeler ile piyasaya kattığı canlılığı umarım yeni birleşmeler ile farklı platformlarda da görürüz. Özellikle vmWare vCloud ile karşımıza daha çok çıkıp bizi daha çok şaşırtacak sanıyorum.

Yine konu açılmışken Java ve RubyOnRails PaaS hizmetlerinin yanında LAMP (Linux, Apache, MySQL, Perl/Python/Php) alanında hala ağırlığını ortaya koyacak bir proje yok. Bu şansı ilk kim değerlendirip darbe gibi inecek bakalım piyasaya.

VmForce ile ilgili detaylı açıklamayı buradan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir