RackspaceCloud Apache Benchmark Testi
28 Eylül 2010
Microsoft Office 365
31 Ekim 2010

Terremark TürkiyeGeçtiğimiz aylarda Terremark Türkiye hakkında bir yazı yayınladıktan sonra Terremark Türkiye’de Satış Müdürlüğü görevini yapmakta olan Hakan Kul ile tanışma fırsatım oldu. Kendisi ile cloud piyasası ve Terremark Türkiye yapılanması hakkında biraz sohbet ettik. Hakan bey yaklaşık 4 aydır Terremark Türkiye’nin Satış Müdürü. Terremark Türkiye’den öncesinde IBM Türkiye’de Servis Satış Yöneticiliği, Servus’da Satış Müdürlüğü ve Microsoft Türkiye’de Pazarlama Uzmanı olarak görev yapmış. Hakan beye misafirperverliğinden ötürü bir kez daha teşekkür ediyorum.

Terremark Türkiye hakkında daha fazla bilgi almak adına kendisi ile yaptığımız konuşmanın ana hatlarını sizlerle paylaşıyorum.

Emre Savaş: Bilmeyenler için Terremark şirketi hakkında bilgi, sektördeki durumu ve konumunu alabilir miyiz?
Hakan Kul: Terremark, ABD Miami Merkezli, dünyanın 3 kıtasında bulunan toplam 13 veri merkezinden, İşletmelere ve Hizmet Sağlayıcılara Bilgi İşlem Teknoloji Altyapı Hizmetleri sağlayan bir firma. Terremark, firmalar için kritik önem taşıyan Teknoloji Hizmetlerini endüstrinin en güvenilir ve en gelişmiş teknoloji altyapısına sahip tesisleri vasıtasıyla sunuyor. 160’ın üzerinde global ağ taşıyıcısının konumlandığı veri merkezlerinde 1.400 ün üzerinde özel ve kamu müşterisine hizmet vermekte ve dünyada bu çözümleri sunan lider firmalardan bir tanesi.

E.S: Terremark Türkiye faaliyete ne zaman başladı şimdiye dek gelinen nokta nedir?
H.K: Terremark, yaklaşık 3 senelik bir ön çalışmanın ardından Ağustos 2009 tarihinde Türkiye’de faaliyete başladı. Veri Merkezi ise 2010 yılının başında hizmete girdi. Terremark’ın bazı uluslararası müşterilerinin Türkiye’deki veri merkezinde konumlanmak istediklerini biliyorduk ve veri merkezimizin hizmete girmesinin ardından uluslararası müşterilerimize Türkiye tesisimizden hizmet vermeye başladık. Bu müşteriler arasında sigorta sektöründen, oyun sektöründen, web teknolojileri sektöründen firmalar bulunuyor. Aynı zamanda yerel ve uluslararası operator firmalar da veri merkezimizden hizmet almakta.

E.S: Terremark Türkiye’de neden böyle bir yatırım yapma ihtiyacında bulundu?
H.K: Terremark, yeni veri merkezlerini büyük Internet trafiği merkezi olma potansiyeline sahip şehirlere kuruyor. Türkiye’nin coğrafi olarak çok önemli bir lokasyonda olması ve yüksek Internet kullanımına sahip olmasından dolayı Terremark, Doğu Avrupa ve Orta Doğu’daki genişlemesinin ilk basamağı olarak Türkiye’yi stratejik merkez olarak seçti.

E.S: Türkiye için hedefler ve gelinmek istenen nokta nedir? Şimdiye kadar gelinen noktadan memnun musunuz?
H.K: Türkiye, zengin deniz altı ve kara fiber optik ağlarına sahip olmasına rağmen, bağlantı zenginliğini tamamlayan taşıyıcı bağımsız bir veri merkezine sahip değil. Hedefimiz, taşıyıcı bağımsız bir veri merkezi işletme modeli ile İşletmeler ve Hizmet Sağlayıcı firmalara zengin bağlantı seçenekleri sunmak. Sunmuş olduğumuz ağ bağlantı hizmetleri ile Türkiye Veri Merkezimizden hizmet alan müşterilerimiz, Avrupa’dan Amerika kıtasına kadar uzanan büyük bir coğrafyada konumlanmış Terremark Veri Merkezlerinde bulunan ağ bağlantılarından faydalanabilecekler. Aynı zamanda güvenilir ve gelişmiş teknoloji altyapısına sahip Terremark Türkiye tesisi, kritik uygulamaları olan, veri merkezi hizmetlerinde güvenliğe ve hizmet kesintisizliğine önem gösteren İşletmeler için değerlendirilebilecek bir tesis. Müşterilerimize doğru ve kaliteli bir hizmet sağlama noktasında belirlediğimiz hedefler doğrultusunda ilerliyoruz.

E.S: Türkiye’de Internet sektörünün gelişimi için Terremark nasıl yardımcı olabilir? Kurulacak bir “Internet Exchange Point” için katkıları olabilir mi?
H.K: Hedefimiz coğrafi konumu sebebiyle Doğu Avrupa ve Orta Doğu’daki en büyük Internet trafik noktası olma potansiyeline sahip olan İstanbul’u, Amsterdam, Londra, Frankfurt gibi önemli bir internet merkezi haline getirmek. Dünyadaki diğer Terremark tesisleri dünyanın en önemli Internet Exchange noktaları olarak hizmet veriyor ve Türkiye’deki veri merkezimizi de bu noktalardan bir tanesi olma noktasına taşımak istiyoruz. Bu doğrultuda halihazırda veri merkezimizde konumlanmış operatörlere ek olarak yeni operatörlerin de trafik takası platformumuzda yer alması için yoğun çalışmalar sürdürüyoruz.

E.S: Ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Verdiğiniz hizmetler genelde hangi çözümler için kullanılıyor?
H.K: Sunmuş olduğumuz hizmetler arasında sunucu barındırma, sunucu kiralama, sistem ve uygulama yönetimi (hosting) hizmetleri, güvenlik servisleri, ağ bağlantı hizmetleri ve bulut bilişim çözümleri bulunuyor. Dünya standartlarına uygun olarak kurulmuş tesisimiz, İşletmelerin kritik önem taşıyan uygulamalarını ve sistemlerini güvenilir ve gelişmiş bir teknoloji altyapı platformunda korumalarına olanak veriyor. Müşterilerimiz veri merkezimizden sağladığımız hizmetleri kullanarak ilk yatırım maliyetlerini ve operasyonel giderlerini önemli ölçüde azaltma şansına sahip olyor.

E.S: Diğer cloud hizmeti veren firmalardan ayrılan noktalarınız ve avantajlarınız nelerdir?
H.K: Bulut Bilişim Hizmetleri alanında dünyada lider firmalardan bir tanesi olan Terremark (Referans: Gartner Web Hosting ve Sanallaştırma Sistemleri Altyapısı Hizmetleri Grafiği – www.terremark.com), bu hizmeti iki farklı ürün başlığı altında sunuyor. Küçük ve Orta Boy İşletmelere yönelik Sanal Sunucu çözümleri sağlayan vCloud Express ürünümüz ile birlikte Kurumsal Müşterilere yönelik geliştirdiğimiz Enterprise Cloud (E-Cloud) çözümümüz müşterilerimize sanal bir veri merkezi deneyimi sunuyor. E-cloud çözümümüze entegre olarak çalışan Terremark Infinistructure® ve Terremark digitalOps® ara katman yazılımları kolay ve verimli yönetim olanağı sağlaması ile birlikte yedeklilik, firewall, loadbalancer gibi özellikler de sağlıyor. Ara katman yazılımlarımız Terremark bulut bilişim çözümlerinin dünyada lider çözümler arasında yer almasını sağlıyor.

E.S: Türkiye’de hedef olarak hangi müşteri kitlesini görüyorsunuz?
H.K: Hedefimiz zengin ve yedekli bağlantı seçeneklerini tercih eden ve aynı zamanda kritik önem taşıyan uygulamaları için güvenilir bir altyapı platformuna ihtiyaç duyan firmalar. Teknoloji altyapı hizmetleri için gelişmiş bir veri merkezinden hizmet almayı düşünen, olağanüstü durum çözümleri arayışında bulunan tüm İşletmeleri hedef müşteri kitlemiz olarak tanımlıyoruz.

Terremark Türkiye
Polat Tower
Fulya Mahallesi Yesil Cimen Sk. No:12 Kat:3 Daire:31
34394 Sisli İstanbul
Tel : +90 212 266 71 94
Fax : +90 212 266 71 95

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir