SharePoint Macerası

sharepoint-logoAldığım şok bir karar ile artık blog’dan SharePoint ile ilgili deneyimlerimi, sıkıntılarımı, dertlerimi, hüzünlerimi paylaşacağım. Şu an üzerinde çalıştığım iki adet proje var; Bilişim Platformu ve kendi aile şirketimiz için Sharepoint services 3.0 kullanarak verim seviyesinin doruklarına çıkmak istiyoruz. Bilişim Platformunda kullanmamızın sebebi yönetim, birimler ve üyeler arasında uzaktan çalışma stratejisine uygun şekilde hazırlanmış bir Sp portal ile platform içi etkileşimi arttırmak istiyoruz. Kendi firmamız için olan kısım ise biraz enteresan. Babamın 3-4 yıl önce bana “Emre şu bizim şehir dışında gerekli olan belgeleri server’a atsak da ben istediğim herhangi birini kendi bilgisayarıma ihtiyacım olduğu zaman çekebilsem” gibi cümleler sarf etmesiyle ve benim “Baba şimdi başımıza iş açma birisi girecek server’a erişecek belgelere, al başına belayı” dememle kısa sürelik hayallerini yıkmıştım. Ancak gel gelelim SharePoint ile tanışmamdan sonra ve detaylı inceledikten sonra şirket içi kağıt sirkülasyonunu ortadan kaldırmadan, toplantı tutanaklarını arşivlemeden, dosyalarınıza her yerden erişebilme imkanından tutun da yemek listesi bile yayınlamak harika bir şey olduğu kanısına vardım. Bu vesile ile kısaca Sharepoint hakkında bir ön bilgi vermiş olduk ancak ileriki yazılarımda sp nedir? ne değildir? nasıl kurulur? gibi sorulara blogumdan cevap alabileceksiniz.

Not: Tabiki kendimi sharepoint konusunda bir uzman sayaraktan insanlara bilgiler aktarmaktan bahsetmiyorum sharepoint hakkında yazmaktan bahsetmek ile. Sadece burada takıldığım sorunlara nasıl çözüm bulduğum gibi ip uçları vererek benim gibi aynı sıkıntıyı çekenlere yardımcı olmak amacım.

“SharePoint Macerası” üzerine 2 yorum

  1. İlginc 🙂 Emre Bey Peki SharePointle ilk tanısmanız nasıl olmustu. Yani boyle yıldırım kararı yıldırım askının baslaması icin bir ilk etkilesim lazım 😛 🙂 Takılıyorum kardesim 🙂 Hayırlı ugurlu olsun. 🙂

Yorum yapın