Microsoft’un Yeni Nesil Verimerkezleri

Microsoft’un Yeni Nesil Verimerkezleri

Microsoft uzun süredir verimerkezlerinin kapasitesini ve verimini arttırmak için elinden geleni yapıyor. Washington, Quincy yapısının tamamlanmasından sonra “Microsoft Global Foundation Services” ekibi bir dizi yeni video ve bilgi kaynağını internet ortamına sundu. Bu kaynaklar Quincy, Dublin İrlanda’da bulunan soğutucusuz verimerkezini ve dünyanın en büyük kontener yapıdaki verimerkezi olan Chicago altyapısı ile ilgili. Videolarda görebileceğiniz üzere Microsoft’un farklı koşullar, teknolojiler ve iklim farklılıklarına odaklı verimerkezleri üzerine gelişimi çok açık.

Microsoft Modular Datacenter – Quincy, Washington


Bu yılın ilk çeyreğinde tam olarak kullanıma girecek olan verimerkezinde elektrik, mekanik ve sunucu kaynağı modüler bir yapıda kullanılıyor. Bu yapının avantajlarını esnekliği arttırması, alandan kazanım, hızlı kurulum olarak belirtebiliriz. Yine bu yapı avantajlarıyla Microsoft’un Quincy verimerkezini %60 daha az sermaye ile hızlı bir şekilde tamamlamasını sağladı.

Microsoft Dublin Datacenter


Dublin verimerkezi Microsoft’un A.B.D. dışındaki ilk mega-center diye tabir ettiği verimerkezi. Toplamda 303.000 metrekare alana inşaa edilmiş verimerkezinin kapasitesi sürekli büyüyor. Verimerkezinin bir diğer özelliği ise bünyesinde soğutucu sistemlerinin olmaması. İrlandanın iklim şartlarına ayak uyduracak şekilde tasarlanan verimerkezi sayesinde sunucular mevcut hava sıcaklığı sayesinde soğutulmuş oluyor. Bu sayede elektrik ve su tüketimi de minimum seviyeye indirgeniyor. Microsoft’un bu yapı sayesinde %50 elektrik tasarrufu yaptığı kaydedilmiş.

Microsoft Chicago Datacenter – Dünyanın En büyük Konteyner Verimerkezi


Dünyanın en büyük kapasiteli konteyner yapıdaki verimerkezi 700.000 metrekare alana kurulu. Verimerkezinde Microsoft’a bağlı bulununan yaklaşık 200’e yakın web sitesi ve servis barındırılıyor. Bunlardan en çok kullanlanlarını XBox Live ve MS Azure Platformu diyebiliriz. Verimerkezinin dizaynı sayesinde karbon salınım değerlerinde ciddi düşüşler sağlanıyor. Aynı zamanda bu verimerkezi “Green Enterprise IT” ödülüne layık görülmüş yani çevreci bir verimerkezi diyebiliriz.

İlerleyen süreçte Microsoft’un vermerkezleri alanındaki başarılarını ve gelecek planlarını yazmaya devam edeceğim.

Yorum yapın