Microsoft Office 365

Microsoft çok çalıştı sonunda Google Docs ve Zoho karşısındaki cephesini aldı. Office 2010 süreci ile birlikte aynı paralelde aynı zamanda ürünün web tabanlı kullanılan versiyonunu da hazırlıyor. Ürünün ön gösterimi hakkında genel kanı Docs ve Zoho ile başa çıkabilecek seviyede olduğuydu. Nitekim sonunda perde aralandı ve karşınızda Office 365.

Office Web Apps

Masaüstü Office ürününde ne görüp kullanıyorsanız web sürümünde de tüm işlevli şekilde kullanabiliyorsunuz cümlesi ürünü tanıtmak için yeterli sanırım. Header-footer ayarlarından tutun da yazı arkası resim atamaya kadar. Sunum tarafında Docs ve Zoho’ya göre artısı da masaüstünden alışkın olduğumuz animasyonlar, videolar ve resim düzenleme yine Web Apps ile sunuluyor. Yine en çok ihtiyaç duyulabilecek konularında başında gelebilecek olan yazıcı desteği ise muazzam şekilde çalışıyor.

Her ne kadar Internet Explorer kullanımını tasvip etmesem ve nefret etsem de Microsoft kendi standartlarını yine kullanıcılara yedirmeyi iyi başarmış. Ürünün dosya yükleme ve ağır arayüz elemanları kullanılarak tasarlanan versiyonu sadece ActiveX sayesinde IE üzerinde çalışıyor yani diğer tarayıcılarda daha basit, kulanışsız ve sade bir arayüz göreceksiniz. Zaten IE için arayüz yapmayı sadece Microsoft becerebiliyor gördüğüm kadarıyla o da kendi ürünlerinin hilelerini daha iyi bildikleri için sanırım onun dışında şimdiye kadar IE ile en ufak sıkıntı yaşamamış bir web geliştiricisinin karşısında saygıyla eğilirim.

Ürünün iki sürümü bulunuyor; Small-Business ve Enterprise. Tahmin edebileceğiniz gibi Small-Business sürümü temel işlevlerde küçük işletmelerde kullanılmak üzere tasarlanmış bir mantıkta. Enterprise seviyede ise IT biriminizin tamamiyle esnetebileceği ve çalışanlar için ihtiyaca yönelik sunabileceği bir sürüm karşılıyor bizi.

Office365

Office 365’i bir kolaj gibi düşünebilirsiniz. Bir şirketin internet üzerinden yürütebileceği tüm faaliyetleri tek bir çatı altında toplama mantığında. Bu çatı altında dört ürün bizi karşılıyor: Office Professional Plus, Exchange Online, Sharepoint Online, Lync Online.

Office Professional Plus: Yukarıda bahsettiğimiz Office Web Apps ve masaüstünde kullandığımız Office 2010 ürünün birbiri ile tamamiyle etkileşim içinde olan bir derleme gibi düşünebilirsiniz bunu. Outlook’dan tutun da Excel ve Powerpoint’e kadar iş akışınızı cloud tabanında Office Professional Plus ile yönetebiliyorsunuz.

Exchange Online: Bildiğimiz Exchange Server ile aynı işlevde kullanılıyor ancak kapsamı tabi ki farklı. Bildiğiniz üzere Mail alışverişi konusu bir şirket için çok önemli bir konu. Tam olarak bu noktada Exchange Online bizi Exchange Server üzerinde cloud tabanlı olarak arşivleme ve web tabanlı erişim gibi örnek verilecek iki önemli noktanın yanı sıra farklı hususlarda Internet’in nimetlerinden faydalandırıyor.

Sharepoint Online: Sharepoint Server ürününün online bir ortama taşınmış hali kabaca.

Lync Online: Son özelliimiz de mail gibi can alıcı bir noktadan kitleyi hedefliyor; anlık iletişim. Sesli/görüntülü arama, konferans, anlık mesajlaşma, ekran paylaşma ve beyaz tahta uygulaması bir şirketin iş sürecinin devamını sağlamak, hızlı ve etkili iletişim kurmak ve iş takibi konusunda özellikle çok uluslu ve çok şubeli şirketlerin operasyonlarını kolaylaştırabilecek teknolojiler. Lync Online ile yine şirketimizde bu altyapıyı cloud tabanlı olarak topluca sunmak Office 365’in bir diğer artısı.

Sonuç

Kişisel görüşüm Microsoft’un işletmelerin hayatını kurtarabilecek bir ürüne imza attığıdır. Kişisel kullanım için Google Docs kullanan bir insan olarak Microsoft’a terfi etmemin hiç bir nedeni yok ancak kendimi bir CTO olarak değerlendirecek olursam zaten Office ürününü kullanan bir işletmenin cloud altyapısı ile ofisteki iş akışını güçlendirmesi ve teknolojinin nimetlerinden faydalandırmaması için hiç bir neden yok. Cloud Computing cephesinden baktığımda ise artan rekabetin getireceği yenilikler ve son kullanıcı kazançlarını belirtmemek çılgınlık olur. Cloud camiasında bu gibi ürünlerin yaygınlaşması Internet’in efektif kullanımını arttırarak Internetten tam verim almamızı sağlayacaktır.

Yorum yapın